30 dintre cele mai dinamice companii active în industria energetică din România s-au înscris cu proiecte în competiţia pentru premiile Energy Oscars 2015. Vreme de 30 de zile, toţi cei interesaţi au avut oportunitatea de a recomanda cele mai interesante proiecte realizate în 2015, într-una dintre cele 9 categorii. În săptămânile viitoare, candidaturile vor fi puse la dispoziţia Juriului, care va evalua fiecare proiect ţinând cont de trei criterii principale:

SUCCES – candidaturile trebuie să poată proba reușita comercială în sectorul de activitate al companiei respective
IMPACT – candidaturile trebuie să aibă un impact cuantificabil asupra sectorului energetic, asupra comunității sau economiei în ansamblu
INOVAȚIE – candidaturile trebuie să poată proba introducerea în sectorul energetic românesc a unor produse/servicii/practici de busines inovative care contribuie la dezvoltarea sănătoasă a afacerilor

Între companiile care s-au înscris în competiţia din acest an se numără: CEZ România, E.ON România, Electrica, Electrocentrale Bucureşti, Elsaco Electronic, Forte Gaz GN, GDF Suez Energy România, Hidroelectrica, Hunt Oil, Luxten Lighting Company, Nuclearelectrica, OMV Petrom, OPCOM, Oscar Downstream, Raffles Energy, Regional Air Services, Ridgid – Emerson, Romgaz, SAS România, Servelect Cluj, Transelectrica, Unicmar New Energy, Valeg Creative Solutions, precum şi instituţii de învăţământ superior precum Universitatea Tehnică din Cluj Napoca, ABMME, Universitatea de Petrol şi Gaze din Ploieşti şi Universitatea Politehnică Bucureşti.

În perioada următoare, până în seara Galei, vom prezenta în siteul energynomics.ro fiecare dintre proiectele candidat, în cadrul unor articole sintetice dedicate fiecărei categorii din competiţie. Din fiecare categorie, unul dintre proiectele înscrise va fi recompensat cu o statuetă Energy Oscars. Fiecare dintre companii și toți oamenii implicați în aceste proiecte merită însă respectul nostru și o promovare cât mai largă.

mai multe detalii: http://www.energynomics.ro/ro/30-de-companii-s-au-inscris-cu-proiecte-la-premiile-energy-oscars-2015/
sursa: http://www.energynomics.ro/